ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ МІНІБАСКЕТБОЛУ У ФІЗИЧНОМУ ВИХОВАННІ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2221-1217-2024-2-10Ключові слова:
засоби, міні-баскетбол, фізичне виховання, дошкільний вікАнотація
Важливим напрямом фізичного виховання дітей дошкільного віку є використання різноманітних форм і засобів для їх гармонійного розвитку, серед яких важливе місце відводиться ігровій діяльності. Одним із основних засобів всебічного розвитку дитини, формування позитивного відношення до навколишнього світу, оптимального емоційного стану є використання засобів спортивних ігор, як одного із корисних та захоплюючих видів рухової діяльності. Мета дослідження – визначити ефективність використання засобів міні-баскетболу у фізичному вихованні дітей дошкільного віку. Методи дослідження: аналіз, узагальнення та систематизація даних науково-методичної літератури; педагогічний формувальний експеримент, педагогічне спостереження, педагогічне тестування, методи математичної статистики. Організація дослідження. У експерименті взяли участь 59 дітей (27 дівчаток та 32 хлопчики). Попереднє дослідження дозволило розділити дітей на дві групи, які сформували шляхом випадкової вибірки і були однорідними за всіма показниками фізичної підготовленості (p>0,05). До експериментальної групи (ЕГ) увійшли 14 дівчаток і 17 хлопчиків, до контрольної (КГ) – 13 дівчаток і 15 хлопчиків. У КГ процес фізичного виховання був побудований на основі загальноприйнятих методичних рекомендацій та змісту програми «Я у світі» із використанням елементів спортивних ігор. В ЕГ зміст процесу фізичного виховання був доповнений розробленим програмним матеріалом із використанням засобів баскетболу. Результати. Встановлено, що спортивні ігри у фізичному вихованні дошкільників підбираються з урахуванням віку, стану здоров’я, індивідуальної схильності і інтересів дитини. У них використовуються лише деякі елементи техніки спортивних ігор, доступні та корисні дітям дошкільного віку. На основі цих розучених дітьми елементів можуть бути організовані ігри, які проводяться за спрощеними правилами. У межах реалізації експерименту встановлено позитивну динаміку в розвитку фізичних якостей дітей експериментальної (ЕГ) та контрольної (КГ) груп, проте вираження змін кількісних параметрів фізичної підготовленості по завершенню експерименту відрізняється в дітей ЕГ та КГ, про що свідчать статистично кращі кількісні зміни досліджуваних показників дітей ЕГ.
Посилання
1. Андрєєва О., Сухомлинов Р. Програмно методичне забезпечення оздоровчо-рекреаційної діяльності дітей старшого дошкільного віку в дитячих футбольних клубах. Теорія і методика фізичного виховання і спорту. 2021. № 3. С. 47– 54.
2. Богініч ОЛ, Бабачук ЮМ. Рухливі ігри та ігрові вправи з елементами спортивних ігор для дітей старшого дошкільного віку навч.- метод. посіб. Тернопіль: Мандрівець; 2014. 224 с.
3. Вільчковський ЕС, Курок ОІ. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку: підручник. Суми: Університетська книга; 2019. 467 с.
4. Конох ОЄ. Спортивні ігри – дошкільникам: навч.-метод. посіб. Запоріжжя: Акцент; 2013. 217 с.
5. Пангелова НЄ. Формування гармонійно розвиненої особистості дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання: монографія. ПереяславХмельницький: Лукашевич О. М.; 2013. 432 с.
6. Пасічник В. Сутність ігрової діяльності у формуванні особистості дітей дошкільного віку. Спортивні ігри. 2020. № 3(17). С. 43–57.
7. Пасічник В. Теорія і методика викладання баскетболу: навч. посіб. Львів: ЛДУФК; 2015. 78 с.
8. Приступа Є., Пасічник В., Вовканич А. Комплексний розвиток здібностей дітей старшого дошкільного віку з використанням інтегрально-розвивальних м’ячів. Науковий дискурс у фізичному вихованні і спорті. 2023. № 2. С. 37–47.
9. Приступа ЄН, Петришин ЮВ, Виноградський БА, та ін. Дидактичні ігри з м’ячами: навч. посіб. Львів: ЛДУФК; 2014. 206 с.
10. Wilczkowski E. Wychowanil firyczne dzieci w wieku przedszkolnym. Piotrkow Trybunalski; 2012. 286 p.