ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЧНОГО ВПЛИВУ НА МОТИВАЦІЮ СПОРТСМЕНІВ У ФУТБОЛІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Автор(и)

  • Світлана КРИШТАНОВИЧ Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського Автор https://orcid.org/0000-0002-2147-9028
  • Данило ТАТАРІН Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського Автор https://orcid.org/0009-0000-6013-5706

DOI:

https://doi.org/10.32782/2221-1217-2024-2-09

Ключові слова:

психологічний вплив, спортсмен, футбол, командна гра, мотивація, воєнний стан

Анотація

Мета дослідження є психологічний вплив на мотивацію сучасного спортсмена з футболу в Україні. Визначено, що мотивація є вирішальним фактором для досягнення високої результативності безпосередньо під час гри у футболі, допомагаючи гравцям зберегти концентрацію під час періодів матчу, а також підтримувати стратегію гри та дисципліну, встановлену тренерським складом. Виокремлено, основні техніки психологічного впливу на мотивацію спортсменів у футболі, зокрема за допомогою: техніки «постановки цілі» збільшується здатність тримати гравців сконцентрованими та мотивованими, тим самим стимулюючи їх до покращення виступів; ментального зображення та візуалізації проектується моделюванню певних ігрових ситуацій або уяви успішності на полі; тренування фокусу та концентрації покращується зосередженість гравців під час матчів; техніки управління стресом гравці залишаються спокійними та зібраними під час вирішальних моментів матчу; стратегії згуртованості команди забезпечується зміцнення міжособистісних відносин і комунікації між гравцями, що є важливим для гармонійної динаміки команди та досягнення колективних цілей; зворотного зв’язку та комунікації гравці дізнатися про свої сильні та слабкі сторони та відчувають себе цінними в команді. Встановлено, що внаслідок упровадження воєнного стану утворилися нові та видозмінені методи психологічного впливу на мотивацію спортсменів у футболі, а саме: підвищена увага до психічного здоров’я, розвиток стійкості через залучення спільноти, адаптивні тренувальні режими, використання символізму та патріотизму, покращені стратегії комунікації, інтеграція технологій та даних. Доведено, що сучасна спортивна психологія використовує різноманітні техніки для мотивації футбольних гравців в Україні, акцентуючи увагу як на індивідуальних потребах гравців, так і на динаміці команди. Постановка цілей є основою спортивної психології, оскільки вона надає гравцям конкретні, вимірні, досяжні, релевантні та часово обмежені (SMART) цілі.

Посилання

1. Картузова А. А. Петровська Т. В. Види професійних деформацій особистості спортивного педагога з позиції міжособистісної поведінки. Теорія і методика фізичного виховання. 2009. № 6. С. 71–78.

2. Пророк Н. В. Технології ефективної маніпуляції свідомістю. Актуальні проблеми психології: Психофізіологія. Медична психологія. Генетична психологія / за ред. С. Д. Максименка. К. : ІВЦ ДержкомстатуУкраїни, 2006. Т. V. Вип. 5. С. 194–202.

3. Рибковський А. Г., Приймаченко А. В. Управління мотивацією спортсмена в умовах тренування. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: зб. наук. праць. Харків, 2005. № 22. С. 54–57.

4. Онищенко І. М. Психологія фізичного виховання і спорту. Київ : Вища школа, 2015. 156 с.

5. Mahoney M. J., Suinn R. M. History and overview of modern sport psychology. Clinical Psychologist. 1986. № 10. P. 64–68.

6. Social psychology in sport / ed. S. Jowett, D. Lavalle. Champaign : Human Kinetics, 2007. 354 p.

7. The psychology of team sport / ed. R. Lidor, K. P. Henschen. Morgantown : Fitness Information Technology, 2007. 278 p.

Завантаження

Опубліковано

2024-11-12

Номер

Розділ

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ